• (12) 431-00-33
 • info@avm4you.pl
 • pon - pt: 09.00 - 18.00
 • sty

  15

  2019

Praca przed ekranem komputerowym - 5 sposobów na ochronę oczu

W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz otoczeni przez ekrany urządzeń elektronicznych. To już nie tylko telefony oraz komputery, ale również będące wciąż pod ręką smartfony. Wydłużył się także przeciętny czas spędzany przez nas przed monitorem. Po pierwsze, w coraz większej ilości zawodów na co dzień wykorzystywane są komputery. Po drugie, również w czasie wolnym coraz częściej korzystamy z urządzeń elektronicznych w celach rozrywkowych. Tak długotrwałe narażanie oczu na wpatrywanie się w ekran, może nieść ze sobą groźne konsekwencje. Dlatego już dziś poznaj sposoby na ochronę swoich oczu przed szkodliwym działaniem spędzania czasu przy komputerze oraz innych urządzeniach.

1. Ergonomia pracy

Korzystając z komputera w pracy musimy szczególnie zadbać o jej ergonomię. Spędzamy w niej przecież bardzo dużo czasu. Należy upewnić się, że patrzymy na ekran z odległości co najmniej 40 cm. Pamiętajmy również, że linia wzroku użytkownika komputera powinna biec na wprost lub lekko w dół. Jest to bardzo ważne, ponieważ patrzenie na ekran z dołu może powodować wysuszenie oczu. Jednym z istotniejszych czynników jest postawa osoby siedzącej przed komputerem. Dobrze jest siedzieć prosto, oprzeć się o oparcie krzesła oraz ustawić stopy płasko na podłodze. Dzięki temu unikniemy nadwyrężenia szyi, ramion oraz dolnego odcinka pleców.

2. Ustawienie jasności ekranu

Nie każdy wie, że dostosowanie jasności ekranu komputera do otoczenia, może znacznie poprawić komfort patrzenia. W biurze o normalnym natężeniu oświetlenia 300-500 luksów jasność ekranu powinno się ustawić na poziomie ok. 100-150 cd/m2. W wielu biurach pracownicy co chwilę patrzą na monitor i na papierowe dokumenty. Dlatego dobrze jest, dopasować ze sobą jasność ekranu i dokumentów.

3. Okulary do komputera

Wśród osób pracujących przy komputerze, coraz większą popularnością cieszą się specjalne okulary z tak zwanym antyrefleksem. To okulary, które posiadają specjalną powłokę chroniącą nasze oczy przed promieniowaniem i odblaskami światła, a także poprawią ostrość i kontrast obrazu, przez co nasz wzrok mniej się męczy. Jeżeli nie masz wady wzroku, możesz zakupić okulary antyrefleksyjne „zerówki”. Istnieje również możliwość stworzenia okularów korygujących, które dodatkowo posiadają antyrefleks. Pamiętaj, że firmy, gdzie pracownicy pracują przed komputerami, mają obowiązek częściowej lub całkowitej refundacji okularów antyrefleksyjnych. Warto skorzystać z takiej oferty.

4. Przerwy podczas pracy

Osoby pracujące lub też spędzające dużo czasu przy komputerze, powinny co godzinę robić sobie 10-cio lub 15-minutowe przerwy. Można wtedy popatrzeć daleko przed siebie oraz poruszać oczami w górę, w dół, w lewo i w prawo. Warto nawilżyć też wtedy oczy za pomocą kropelek. Pamiętajmy, aby podczas przerwy w pracy nie korzystać ze smartfonu, ponieważ to nie pozwoli naszym oczom na regenerację. Najlepiej jest rozciągnąć się lub wstać, a w miarę możliwości przespacerować.

5. Ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych

O ile nie jesteśmy w stanie zrezygnować z patrzenia w komputer podczas pracy, o tyle możemy ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych w czasie wolnym. Odpoczynek przed telewizorem, smartfonem lub laptopem jest dla nas kuszący. Miło jest zrelaksować się przy ulubionym serialu lub podczas wciągającej gry. Musimy jednak pamiętać, że nie tylko nasz mózg potrzebuje odpoczynku po pracy. Pozwólmy odetchnąć również naszym oczom. Z pewnością dużo lepiej zrobi im spacer lub chwila relaksu przy muzyce.

 

 • Telefon:
  (12) 431-00-33

 • Rydlówka 5A
  30-363 Kraków

 • E-mail:
  info@avm4you.pl

O nas
logo-footer

AVM LENSES - okulary do komputera i soczewki progresywne. "Najwyższa jakość, lecz to CENA czyni różnicę" Od początku istnienia firmy tj. 2003 roku przyświeca nam ta sama idea: udostępnić jak najszerszej grupie klientów markowe produkty w najlepszej cenie.

Banner
Optyk Kraków

Sprawdź naszą  atrakcyjną ofertę na okulary do komputera >> 

© Copyright avm4you.pl All Rights Reserved.