• (12) 431-00-33
 • info@avm4you.pl
 • pon - pt: 09.00 - 18.00
 • 10

  sty

  2022

Soczewki kontaktowe w wodzie - czy pływanie w soczewkach jest bezpieczne?

Soczewki kontaktowe są coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wygodę użytkownika. Dobrze dobrane szkła kontaktowe nie są wyczuwalne na oku. Jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe zwłaszcza dla osób, które lubią sport. Przy używaniu soczewek można być znacznie bardziej aktywnym niż przy używaniu okularów. Coraz więcej osób zadaje sobie zatem pytanie - czy pływanie w soczewkach kontaktowych jest bezpieczne? Okazuje się, że wiele organizacji (np. Amerykańskie Towarzystwo Optometrii czy Agencja ds. Żywności i Leków) nie zaleca używania szkieł kontaktowych podczas pływania. Tyczy się to zarówno basenów, jak i naturalnych akwenów wodnych, takich jak morze czy jezioro. Zdjęcie szkieł kontaktowych polecane jest nawet przed wzięciem prysznica. Nie bez powodu soczewki powinno się przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonym płynie, a nie w wodzie. Dlaczego? Powodów jest kilka:

 • w wodzie żyje wiele mikroorganizmów, które mogą osiedlić się na soczewce kontaktowej, co z kolei może skutkować zakażeniem
 • szkła kontaktowe po kontakcie z wodą mogą zacząć się odkształcać, a to uniemożliwia ich dalsze użytkowanie

Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy popływać, a soczewki są nam niezbędne do zachowania prawidłowego widzenia? Możemy sięgnąć po jednodniowe szkła kontaktowe oraz dodatkowo google pływackie, które zabezpieczą oczy przed dostaniem się do nich wody. Takie soczewki po skończonej aktywności w wodzie należy zdjąć, wyrzucić, a oczy obficie przemyć solą fizjologiczną, żeby nie dopuścić do rozwoju bakterii. 

Czy na basenie można nosić soczewki kontaktowe?

Bardzo często wydaje się, że w basenie woda jest czystsza, niż w jeziorze czy zalewie. Po części tak jest, ponieważ basen musi być dezynfekowany oraz muszą być zachowane odpowiednie warunki higieniczne. Z drugiej strony bardzo często mamy do czynienia z ogromnym zagęszczeniem ludzi przy jednym, niewielkim zbiorniku. Niestety sprzyja to namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Czy musimy zatem zrezygnować z pływania? Niekoniecznie, ponieważ rozwiązanie w postaci jednodniowych soczewek w połączeniu z pływackimi okularami powinno zdać egzamin. Najważniejsze jest to, żeby w jak największym stopniu ograniczyć dostawanie się wody do oka, a z tym standardowe, dobrze dopasowane google powinny sobie poradzić. Dobrą alternatywą dla szkieł kontaktowych będą korekcyjne okulary pływackie. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne (w zależności od rodzaju to koszt kilkuset złotych), ale jeśli często chodzimy na basen, to może warto byłoby się w nie jednak zaopatrzyć?

Soczewki kontaktowe w saunie

Jeśli nie jest zalecane noszenie szkieł kontaktowych podczas pływania, to może sauna nie będzie stała na przeszkodzie? Nie do końca. W saunie panują specyficzne warunki, do których należą:

 • bardzo wysoka temperatura
 • wysoka wilgotność powietrza
 • wszechobecna para wodna

Niestety warunki te nie są dobre dla soczewek kontaktowych. Niezwykle wysoka temperatura, panująca w saunie może je wysuszać. To z kolei często powoduje zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie oka. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do infekcji. Ponadto wysoka temperatura w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza sprzyja namnażaniu się i rozwojowi chorobotwórczych bakterii. Nawet zastosowanie jednodniowych soczewek kontaktowych przy saunie może się nie sprawdzić. Bez względu na to, czy soczewka jest jedno, czy wielorazowego użytku, w warunkach panujących w saunie może ulec przesuszeniu. Przez to sami możemy się narazić na podrażnienie oczu, dlatego najlepiej zdjąć soczewki kontaktowe przed wizytą w saunie. Jeśli bardzo boimy się wejścia do sauny bez soczewek, można spróbować zastosować te jednodniowe w połączeniu z kroplami nawilżającymi, które będziemy aplikować podczas wizyty w saunie. Jeśli jednak mimo wszystko soczewka będzie wysychała - nie pozostanie nam nic innego jak jej zdjęcie.

Podsumowanie

Wiele organizacji nie zaleca użytkowania soczewek kontaktowych ani podczas pływania, ani podczas wizyty w saunie. Bez względu na to, czy będziemy pływać w basenie, w jeziorze lub morzu, woda może dokształcić soczewkę, a znajdujące się w wodzie bakterie zanieczyścić ją. Jeśli nie możemy zrezygnować z soczewek, żeby zapobiec potencjalnemu zakażeniu, postawmy na te jednodniowe w połączeniu z pływackimi okularami. W przypadku sauny natomiast zaleca się zupełną rezygnację z soczewek. Wysoka temperatura może je wysuszać, a to w konsekwencji może doprowadzić do infekcji oka. 

 • Telefon:
  (12) 431-00-33

 • ul.Malborska 130/210
  30-624 Kraków

 • E-mail:
  info@avm4you.pl

O nas
logo-footer

AVM LENSES - okulary do komputera i soczewki progresywne. "Najwyższa jakość, lecz to CENA czyni różnicę" Od początku istnienia firmy tj. 2003 roku przyświeca nam ta sama idea: udostępnić jak najszerszej grupie klientów markowe produkty w najlepszej cenie.

Banner
Optyk Kraków

Sprawdź naszą  atrakcyjną ofertę na okulary do komputera >> 

© Copyright avm4you.pl All Rights Reserved.