• (12) 431-00-33
 • info@avm4you.pl
 • pon - pt: 09.00 - 18.00
 • 25

  lis

  2021

Wada wzroku a sport. Jak radzić sobie z problemem?

Wada wzroku nie musi wcale oznaczać rezygnacji z uprawiania sportu. Osoby aktywne mają możliwość skorzystania z doskonałego rozwiązania, jakim są okulary korekcyjne bądź soczewki dla sportowców. Tego rodzaju przypadłości są znacznym utrudnieniem na treningach tudzież zawodach. Krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, kiedy nie są korygowane właściwymi szkłami, doprowadzają do szybszego zmęczenia, jak i wywołują ogromny dyskomfort podczas danej aktywności fizycznej. Niezależnie od rodzaju uprawianego sportu, w przypadku wady wzroku, warto zdecydować się na wybór właściwych okularów dostosowanych do uprawiania sportu.

Okulary, w których bezpiecznie możesz uprawiać sport

W okularach korekcyjnych dostosowanych do sportowców można nie tylko w sposób bezpieczny uprawiać sport, ale także odbywać w pełni komfortowe treningi. Niezależnie od rodzaju dyscypliny wada refrakcji wzroku staje się dużym utrudnieniem. Nie ważne czy jest to kolarstwo, biegi, siatkówka, piłka nożna, tenis, czy hokej, wszędzie niezbędne jest ostre widzenia. Prawidłowe widzenie skutkuje polepszeniem wyników na treningach, jak i zawodach. Wada wzroku nie dyskwalifikuje wcale z uprawiania sportów. W sklepach optycznych dostępnych jest wiele modeli stworzonych z myślą o wielu różnych aktywnościach fizycznych. Wystarczy więc dobrać ten odpowiedni model, aby wyzbyć się swojego problemu. Takie propozycje muszą spełniać wiele cech, aby stosowanie ich była wygodne i bezpieczna. Każda dyscyplina może potrzebować innych propozycji optycznych, a więc nie istnieje jedna uniwersalna opcja dla wszystkich sportowców. Decydując się na okulary dla sportowców do wyboru mamy między innymi modele korekcyjne z przeciwsłonecznymi nakładkami, zwykłe modele korekcyjne ze sportowymi uszlachetnieniami, okulary z wkładką korekcyjną clip-on, a także produkty z gotową korekcją. Mocowanie w okularach sportowych soczewek z wymaganą wartością jest proste i możliwe przy pomocy dodatkowej oprawy mocowanej od wewnątrz tych okularów. Oprawa ta jest mało co widoczna. Na rynku znaleźć można wiele okularów dla sportowców z wkładką korekcyjną w różnych cenach.

Zobacz ofertę okularów do komputera >>>

Należy pamiętać, jak ważne jest idealne dopasowanie okularów dedykowanych sportowcom. Nawet niewielkie przesunięcia nie mogą mieć miejsca. Brak stabilności opraw doprowadza do tego, że zmniejsza się komfort użytkowania okularów, zaczynają one rozpraszać zawodnika, co jest niedopuszczalne zwłaszcza podczas zawodów. Ponadto, doprowadzają do zmiany pozycji soczewek przez naszymi oczami, a to nie powinno się nigdy stać. Okulary powinny być więc perfekcyjnie dopasowane, ale oprawy nie mogą też uciskać głowy. Byłoby to bardzo drażniące dla sportowca, zwłaszcza osoby, która nosi je przez dłuższy czas. Dobry model powinien mieć dopasowanie trzypunktowe, używające nosków oraz dwóch zauszników. Oprawy nie powinny uwierać sportowca, jednakże przy szybkich ruchach muszą zawsze pozostać na swoim miejscu. Ważne jest to, aby dany model zachował swoją stabilność również na spoconej skórze. Niekiedy propozycje dostępne na rynku posiadają elastyczny pasek z tyłu, który łączy zauszniki. W pewnych dyscyplinach jest to świetna opcja, ale przeważnie w zupełności wystarczające okazuje się dobre dostosowanie oprawek bez elastycznego materiału. Należy także pamiętać o sportach, w których korzysta się z kasków (kolarstwo, hokej itp.). W tych sportach bardzo ważne jest ułożenie okularów względem nakrycia głowy.

Soczewki dla bardziej wymagających

W niektórych dyscyplinach lepszą opcją stają się soczewki kontaktowe. Są one polecane zwłaszcza w tych sportach, w których wykonuje się gwałtowne ruchu. Na czas treningów czy zawodów można więc zdecydować się na soczewki kontaktowe, dzięki którym uzyska się doskonałą jakość widzenie, ale przy tym możliwość swobodnego wykonywania dowolnych ruchów. Na treningu czy zawody trwające dzień polecane są soczewki jednodniowe. Jeśli jednak planujemy wzięcie udziału w długo trwających zawodach czy turnusach sportowych, wówczas rewelacyjną opcją będą dwutygodniowe soczewki kontaktowe. To rozwiązanie okazuje się wtedy wygodniejsze i bardziej ekonomiczne. Soczewki kontaktowe są dobrą alternatywą dla okularów korekcyjnych zwłaszcza dla osób uprawiających gimnastykę czy biorących udział w grach zespołowych. Dzięki nim można wykonywać dowolne ćwiczenia bez jakichkolwiek ograniczeń, bez znaczenia jest także rodzaj stwierdzonej wady wzroku.

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są miękkie i elastyczne, a podczas ich noszenia nie powodują żadnych podrażnień. Po ich nałożeniu odczuwamy więc pełną wygodę. W żaden sposób nie przeszkadzają w aktywności fizycznej i w żaden sposób nas nie ograniczają. Niektóre modele zapewniają dodatkowo wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem słonecznym, a więc będą znakomitą opcją do ćwiczeń na zewnątrz. Co ważne, są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Mogą je nosić osoby z wrażliwymi i suchymi oczami, a także alergicy.

 • Telefon:
  (12) 431-00-33

 • ul.Malborska 130/210
  30-624 Kraków

 • E-mail:
  info@avm4you.pl

O nas
logo-footer

AVM LENSES - okulary do komputera i soczewki progresywne. "Najwyższa jakość, lecz to CENA czyni różnicę" Od początku istnienia firmy tj. 2003 roku przyświeca nam ta sama idea: udostępnić jak najszerszej grupie klientów markowe produkty w najlepszej cenie.

Banner
Optyk Kraków

Sprawdź naszą  atrakcyjną ofertę na okulary do komputera >> 

© Copyright avm4you.pl All Rights Reserved.