• (12) 431-00-33
 • info@avm4you.pl
 • pon - pt: 09.00 - 18.00
 • 13

  paź

  2021

Jak dbać o oczy?

Ludzkie oko jest mechanizmem wrażliwym i podatnym na uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest zachowanie zasad codziennej higieny, aby mogło nam służyć jak dłużej.

Codzienna higiena oczu

Codzienna pielęgnacja oka jest wbrew pozorom bardzo prosta. Na przykład nie zamykaj oczu podczas mycia. Woda powinna spadać nie tylko na powieki, ale także na oczy. Jeśli chodzi o to, jak dbać o oczy? To pielęgnacja oczu to przede wszystkim zapobieganie chorobom zakaźnym. Jak prawidłowo myć oczy? Myj twarz co najmniej dwa razy dziennie. Możesz przemyć oczy czystą bieżącą wodą lub wywarem z rumianku, mięty, szałwii. Osusz oczy osobnym, indywidualnym ręcznikiem.

Oczy można również przetrzeć wacikiem zwilżonym wodą lub wywarem z ziół. Kierunek ruchu biegnie od skroni do wewnętrznego kącika oka. Na każde oko jest osobny wacik. Nie szkodzimy sobie makijażem. Pierwszą główną zasadą jest, aby nie kłaść się spać z makijażem. Kosmetyki mogą zatykać gruczoły łojowe i łzowe, podrażniać błony śluzowe i prowadzić do stanów zapalnych. Używaj też środków czyszczących przeznaczonych do oczu, nie używaj cudzych kosmetyków i regularnie myj pędzle i gąbki.

Pamiętaj o zasadzie - 50 minut pracy - 10 minut przerwy na patrzenie przez okno.

Spojrzenie musi być skupione na odległych, a potem bliskich obiektach. Możesz także zamknąć oczy i je masować. Odległość smartfona od twarzy musi wynosić co najmniej 40 centymetrów. Nie siedzimy po ciemku. Jeśli światło jest zbyt jasne, oczy szybko się męczą. Światło powinno być równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu. W miejscu pracy powinna znajdować się dodatkowa lampa - po lewej stronie. Nosimy okulary przeciwsłoneczne. Aby zapobiec uszkodzeniu siatkówki przez promienie ultrafioletowe. Okulary pomagają zmniejszyć zmęczenie oczu w jasnym świetle dziennym oraz chronią je przed wiatrem i kurzem. Chronimy nasze oczy przed urazami, stłuczeniami, ciałami obcymi. Ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, używanie okularów ochronnych przy pracy w warunkach zagrożenia oraz podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Ćwiczenia oka

Ćwiczenia na wzrok przynoszą nieocenione korzyści nie tylko oczom, ale także innym narządom. Wynika to z faktu, że gimnastyka pozwala się zrelaksować. Nawet 5-minutowa przerwa w pracy da ci możliwość odwrócenia uwagi, nabrania sił i przygotowania się do dalszego rozwiązywania najtrudniejszych problemów. Specjalne ćwiczenia pozwalają zapomnieć o suchości oczu, towarzyszącym jej pieczeniu, aby twoje oczy wyglądały świeżo i zdrowo.

Przeciwwskazaniami do ćwiczeń poprawiających widzenie są zapalenie spojówek i powiek. Ćwiczenia nie są zalecane w przypadku zaostrzeń chorób zapalnych. Wynika to z faktu, że gimnastyka oka stymuluje procesy metaboliczne oraz uwalnianie łez i innych płynów, które szybko rozprzestrzeniają groźne bakterie. Szkodliwe mikroorganizmy mogą również dostać się na twarz, powodując różne reakcje zapalne. Również gimnastyka nie powinna być uprawiana bezpośrednio po operacji oka. Ćwiczenia mogą powodować rozbieżność szwów lub krwawienie. Powinieneś rozpocząć zajęcia tylko wtedy, gdy otrzymasz odpowiednie zalecenia od okulisty.

Podstawowe ćwiczenia oka to:

 • Usiądź na krześle i zamknij oczy. Otwórz powieki. Powtórz ćwiczenie 8 razy w odstępie 5-10 sekund. Proste zadanie, ale wzmocni mięśnie i jednocześnie je rozluźni, a także poprawi ukrwienie oczu.
 • Stojąc, spójrz najpierw w lewo, a potem w prawo. Przenieś swój wzrok od dołu do góry. Najprostsze czynności ćwiczą mięśnie oczu. Wykonując je regularnie, możesz zapobiec pogorszeniu ostrości wzroku.
 • Polecamy łączyć ćwiczenia z masażem. Opuszkami delikatnie masować palcem górną i dolną powiekę. Podczas masowania górnej powieki przesuwaj się od wewnętrznej krawędzi do zewnętrznej, a dolną w przeciwnym kierunku. Sesja trwa zaledwie 1-2 minuty, ale pozwala skutecznie rozluźnić mięśnie i pobudzić ukrwienie wraz z niezbędnymi składnikami odżywczymi.

Tych rzeczy unikaj, jeśli chcesz mieć zdrowe oczy!

Regularny brak snu wpływa niekorzystnie na stan nerwu wzrokowego, w wyniku czego jakość widzenia jest znacznie obniżona. Podczas czytania, oglądania telewizji, pracy przy komputerze musisz zrobić pauzę (10-15 minut). Wskazane jest poświęcenie jednej lub dwóch takich przerw na specjalne ćwiczenia dla oczu. Oglądanie telewizji i czytanie książek jest ważne w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Nawyk oglądania telewizji w ciemności jest szkodliwy dla zdrowia oczu. Zabrania się czytania książek podczas jazdy (w transporcie, podczas spaceru). Musisz czytać na siedząco, nie powinieneś przyzwyczajać się do czytania w pozycji leżącej. Nie mruż oczu. Ten nawyk nie tylko psuje wygląd, ale także negatywnie wpływa na oczy. Jedz pokarmy bogate w witaminy A, E, C.

 • Telefon:
  (12) 431-00-33

 • ul.Malborska 130/210
  30-624 Kraków

 • E-mail:
  info@avm4you.pl

O nas
logo-footer

AVM LENSES - okulary do komputera i soczewki progresywne. "Najwyższa jakość, lecz to CENA czyni różnicę" Od początku istnienia firmy tj. 2003 roku przyświeca nam ta sama idea: udostępnić jak najszerszej grupie klientów markowe produkty w najlepszej cenie.

Banner
Optyk Kraków

Sprawdź naszą  atrakcyjną ofertę na okulary do komputera >> 

© Copyright avm4you.pl All Rights Reserved.