• (12) 431-00-33
 • info@avm4you.pl
 • pon - pt: 09.00 - 18.00
 • sty

  14

  2019

Wpływ komputera na wzrok

​Obecnie praktycznie każdy z nas spędza przed komputerem kilka godzin dziennie, co bezsprzecznie ma wpływ na pogarszanie się naszego wzroku. Dodatkowym obciążeniem może być także praca biurowa, podczas której przez osiem godzin dziennie patrzymy w ekran monitora. Nie jest to obojętne dla wzroku. Jakie są zatem skutki przeciążenia wzroku przez nadmierne korzystanie z komputera?

Jak komputer wpływa na nasze oczy?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że monitory produkują pewne typy promieniowania, które mają wpływ na nasz zmysł wzroku. Dodatkowo w trakcie biurowej pracy nasz wzrok jest przez wiele godzin utkwiony w jednym punkcie, cały czas w tej samej odległości. Nasza gałka oczna składa się między innymi z mięśni, które sprawiają, że możemy nią poruszać. Jeżeli cały czas nasz wzrok jest skupiony w jednym miejscu, to owe mięśnie zaczynają wiotczeć, a to z kolei prowadzi do problemów z akomodacją oka. Ciągłe wpatrywanie się w monitor może powodować zanik ostrości widzenia, co w może w pewnym momencie stać się dość uciążliwe.

Jeżeli kiedyś zastanawialiśmy się, dlaczego ludzie mrugają, to podpowiemy, że podczas procesu mrugania rozprowadzana jest wydzielina łzowa, dzięki czemu wilgotność naszej rogówki jest utrzymana na odpowiednim poziomie. Ciągłe wpatrywanie się w ekrany komputerów sprawia, że mało mrugamy, a jest to prosta droga do wysuszenia dolnej części oka. Jest to bardzo niepożądany stan zwłaszcza u ludzi, którzy cierpią na tak zwany zespół suchego oka.

Zapytaj o ofertę okularów do komputera dla Twojego salonu optycznego:

 • Telefon: (12) 431-00-33
 • E-mail: info@avm4you.pl

 

BHP pracy przy komputerze

Zły wpływ pracy z monitorem można zniwelować przez odpowiednie działania. Przepisy BHP wyraźnie określają, jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze (jest to nazywane ergonomią stanowiska pracy). Przede wszystkim odległość monitora od naszych oczu powinna wynosić od 40 cm do 75 cm. Dodatkowo osoby pracujące 8 godzin dziennie przy komputerze powinny pamiętać, że na każdą godzinę pracy przysługuje 5 minut przerwy, podczas której zalecane jest oderwanie wzroku od monitora. Można wtedy wykonać kilka ćwiczeń, które rozruszają nasze oko. Może to być między innymi zwyczajne zamykanie oraz otwieranie oczu lub zmiana kąta patrzenia poprzez poruszanie wyłącznie gałkami ocznymi w różnych kierunkach (nie używamy do tego mięśni szyi oraz głowy). Te ćwiczenia pozwolą naszym oczom odpocząć. Obecnie można także w aptece zakupić specjalne krople do oczu, które pozwolą nam przeciwdziałać wysuszeniu gałki ocznej, o której mowa była już wcześniej.

 

Okulary korygujące

Warto także zainwestować w specjalne okulary, które będą wyposażone w filtry oraz antyrefleksy, mające na celu ochraniać oczy przed działaniem monitorów. Nawet jeżeli nie mamy żadnej wady wzroku, to można kupić u okulisty specjalne okulary (tak zwane zerówki), które są przeznaczone tylko do pracy z komputerem. Pozwoli nam to ochraniać nasz wzrok.

 

 • Telefon:
  (12) 431-00-33

 • Rydlówka 5A
  30-363 Kraków

 • E-mail:
  info@avm4you.pl

O nas
logo-footer

AVM LENSES - okulary do komputera i soczewki progresywne. "Najwyższa jakość, lecz to CENA czyni różnicę" Od początku istnienia firmy tj. 2003 roku przyświeca nam ta sama idea: udostępnić jak najszerszej grupie klientów markowe produkty w najlepszej cenie.

Banner
Optyk Kraków

Sprawdź naszą  atrakcyjną ofertę na okulary do komputera >> 

© Copyright avm4you.pl All Rights Reserved.