• (12) 431-00-33
 • info@avm4you.pl
 • pon - pt: 09.00 - 18.00
 • 18

  sie

  2021

Astygmatyzm krótkowzroczny: co to jest i jak leczyć wadę wzroku?

Wady wzroku najczęściej pojawiają się u dzieci lub po skończeniu około 45. roku życia. Odczuwany wówczas dyskomfort składnia pacjentów do wizyty u okulisty. Szczególnie czujnym należy być w przypadku dzieci, gdyż one same często mogą nie być świadome, że borykają się z trudnościami w widzeniu. Jedną z często występujących wad refrakcji może być astygmatyzm krótkowzroczny, czyli połączenie dwóch wad wzroku. Objawami astygmatyzmu krótkowzrocznego jest najczęściej mrużenie oczu, aby lepiej dostrzec przedmioty znajdujące się daleko, gorsze widzenie przy słabym oświetleniu, częste męczenie się wzroku podczas czytania lub oglądania telewizji, bóle głowy i łzawienie. W przypadku wymienionych wyżej objawów należy bezwzględnie zgłosić się na konsultację do okulisty.

Astygmatyzm krótkowzroczny: co to jest?

Astygmatyzm krótkowzroczny to połączenie dwóch wad – astygmatyzmu i krótkowzroczności. Astygmatyzm polega na widzeniu zniekształconych przedmiotów. Z kolei krótkowzroczność sprawia, że pacjent dobrze widzi przedmioty znajdujące się blisko z koli dostrzeżenie tych , które są dalej sprawia mu trudności. To wada, która zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z czasem wada staje się bardzo uciążliwa, bo układ wzrokowy jest zdecydowanie bardziej obciążony niż zwykle i szybciej się męczy. W przypadku schorzenia zaburzona jest prawidłowa refrakcja gałki ocznej. W krótkowzroczności promienie światła w oku skupiają się zbyt mocno i ostry obraz powstaje przed płaszczyzną siatkówki, stąd lepsze widzenie przedmiotów z bliska i problemy z widzeniem tych w oddali. W przypadku astygmatyzmu, promienie światła przechodzą przez oko w różnych płaszczyznach – przez to obiekty są mało wyraźne.

Astygmatyzm dzieli się na kilka rodzajów:

 1. astygmatyzm niezłożony – gdy jest jedyną występującą u pacjenta wadą wzroku,
 2. astygmatyzm złożony – gdy oprócz niego występuje krótko lub dalekowzroczność,
 3. astygmatyzm prosty – ma miejsce gdy skupienie promieni jest większe w osi pionowej niż poziomej,
 4. astygmatyzm odwrócony – gdy skupienie promieni jest większe w osi poziomej niż pionowej,
 5. astygmatyzm mieszany – występuje gdy w astygmatyzmie dodatkowo jedno oko jest krótko a drugie dalekowzroczne,
 6. astygmatyzm nieregularny – występuje gdy osie największego i najmniejszego skupienia nie są do siebie prostopadłe.

Niestety w przypadku tej wady wzroku ani dobre okulary ani szkła cylindryczne nie są w stanie przywrócić całkowicie dobrego widzenia. Objawy astygmatyzmu łączą w sobie cechy obu wad wzroku i z czasem się pogłębiają. U krótkowzrocznych astygmatyków bardzo miarodajny jest test w jaki sposób widzą wzór kraty na materiale. Pacjent może dostrzegać tylko linie pionowe lub poziome. Często występującym objawem jest także dostrzeganie okrągłych źródeł światła np. słońca czy światła z okrągłej lamy w formie jajowatej, przy czym w niektórych miejscach mogą występować także podwojone krawędzie źródeł światła.

Jak leczyć astygmatyzm krótkowzroczny?

Na szczęście astygmatyzm krótkowzroczny można z powodzeniem leczyć. Oczywiście w tym celu należy umówić się na wizytę z okulistą, opisać swoje objawy i poddać się niezbędnym badaniom, na podstawie których można będzie stwierdzić wadę. Najczęściej stosuje się szkła korekcyjne o określonych parametrach. W przypadku stwierdzenia astygmatyzmu krótkowzrocznego stosuje się tzw. soczewki toryczne, których zdolność skupienia promieni jest ujemna i różna w dwóch prostopadłych osiach. Podczas dobierania szkieł optyk powinien uzyskać informację o 3 wartościach:

 1. mocy sferycznej soczewki,
 2. wartości cylindra,
 3. osi cylindra.

Dla chorych, którzy nie chcą nosić okularów lub soczewek bardzo dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na laserowy zabieg korekcyjny. Zabieg jest zwykle bardzo prosty i odbywa się bez komplikacji. Znieczulenie miejscowe sprawia, że pacjent już na drugi dzień po zabiegu może wrócić do domu. Laserowa korekcja pozwala praktycznie zupełnie pozbyć się problemu i znacząco poprawić komfort życia.

 • Telefon:
  (12) 431-00-33

 • ul.Malborska 130/210
  30-624 Kraków

 • E-mail:
  info@avm4you.pl

O nas
logo-footer

AVM LENSES - okulary do komputera i soczewki progresywne. "Najwyższa jakość, lecz to CENA czyni różnicę" Od początku istnienia firmy tj. 2003 roku przyświeca nam ta sama idea: udostępnić jak najszerszej grupie klientów markowe produkty w najlepszej cenie.

Banner
Optyk Kraków

Sprawdź naszą  atrakcyjną ofertę na okulary do komputera >> 

© Copyright avm4you.pl All Rights Reserved.