• (12) 431-00-33
 • info@avm4you.pl
 • pon - pt: 09.00 - 18.00
 • 9

  cze

  2021

Soczewki toryczne: czym różnią się od klasycznych? Opinie użytkowników

Dobry wzrok to bardzo ważny element, bez którego trudno wyobrazić sobie komfortowe życie i wykonywanie codziennych aktywności. Z powodu licznych schorzeń dotykających wzrok czy zwyczajnie z powodu wad wrodzonych czy nabytych część z nas musi nosić okulary lub soczewki, aby móc dalej cieszyć się poprawnym widzeniem. Coraz częściej szczególnie młode osoby wybierają soczewki – ze względu na większą wygodę i lepszy wygląd. Dzięki soczewkom praktycznie można nie zauważyć, że ktoś zmaga się z wada wzroku, aby jednak móc je nosić należy pamiętać o bezwzględnej higienie.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju soczewki w zależności od mocy jaką przepisze nam okulista czy optyk, dostępne są również ciekawe soczewki kolorowe, ale również soczewki toryczne. Podczas, gdy dla wielu osób pojęcie „soczewki” nie jest obce, to soczewki toryczne bywają już czymś zupełnie nowym. Soczewki toryczne są jednak popularne i dostępne w większości sklepów stacjonarnych czy też online. Czym właściwie są soczewki toryczne i czym różnią się od tych standardowych?

Czym są soczewki toryczne?

Specjalistyczne soczewki toryczne są przeznaczone dla osób borykających się z astygmatyzmem. Dla przypomnienia astygmatyzm to choroba, która polega na zniekształceniu obrazu docierającego do oka, a następnie do mózgu. U większości osób rogówka oka jest idealnie symetryczna, dzięki czemu może skupiać wszystkie promienie, które wpadają do oka w jednym ognisku, a powstały obraz jest wówczas równy i ostry. W przypadku zniekształcenia rogówki czyli astygmatyzmu (niezborności rogówkowej) układ optyczny oka nie jest w stanie utworzyć jednolitego obrazu na siatkówce ze względu na różne przekroje układu optycznego.

Bardziej namacalnie można to opisać na przykładzie piłki do piłki nożnej i rugby. Osoby zdrowe mają rogówkę zbudowaną jak klasyczna, symetryczna piłka, w przypadku tych, które cierpią na astygmatyzm piłka ta ma bardziej wydłużone końce i przypomina tę przeznaczoną do rugby. Tak zniekształcona rogówka nie może utworzyć ostrego obrazu.

Astygmatyzm bardzo często występuje razem przy okazji dalekowzroczności lub krótkowzroczności.

Soczewki toryczne zostały opracowane z myślą o osobach, które oprócz trudności z widzeniem przedmiotów w bliskim lub dalekim położeniu muszą jeszcze dodatkowo borykać się z astygmatyzmem. Soczewki toryczne skutecznie korygują te wady wzroku, dzięki czemu znacznie poprawiają widzenie. Tego rodzaju soczewki dostępne są zazwyczaj w pełnej gamie dioptrii i systemach noszenia.

Z powodzeniem, w zależności od własnych preferencji lub zaleceń można zdecydować się na soczewki toryczne jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Z czasem można praktycznie zapomnieć o ich noszeniu i jedynie wymieniać, kiedy skończy się ich okres przydatności. Soczewki toryczne podczas użytkowania praktycznie nie różnią się od tych klasycznych, jedynie ich działania jest bardziej ukierunkowane na niwelowanie astygmatyzmu. 

Soczewki toryczne opinie 

Soczewki toryczne sprawdzają się bardzo dobrze u osób, które oprócz krótkowzroczności i dalekowzroczności borykają się dodatkowo z astygmatyzmem. Soczewki toryczne najbardziej znanych marek wykonane są zwykle z hydrożelu lub posiadają budowę silikonowo-hydrożelową. Najlepsze soczewki sprawiają, że oczy są bardzo dobrze nawilżone i nie wywołują efektu swędzenia czy pieczenia.

Dobre soczewki powinny mieć również odpowiednie filtry zabezpieczające przed słońcem i promieniowaniem UVA i UVB. Również opinie specjalistów na temat soczewek są bardzo pozytywne – okuliści przyznają, że połączenie leczenia krótkowzroczności czy dalekowzroczności razem z astygmatyzmem przynosi bardzo dobre wyniki i znaczną poprawę wzroku. Aby jednak dobrać soczewki specjalistyczne, które najlepiej będą nam odpowiadały warto wybrać się do dobrego okulisty lub optometrysty, które dopasuje indywidualnie soczewki toryczne. 

CZYTAJ TAKŻE: Soczewki kolorowe: czy to jest bezpieczne? >>>

 

 • Telefon:
  (12) 431-00-33

 • ul.Malborska 130/210
  30-624 Kraków

 • E-mail:
  info@avm4you.pl

O nas
logo-footer

AVM LENSES - okulary do komputera i soczewki progresywne. "Najwyższa jakość, lecz to CENA czyni różnicę" Od początku istnienia firmy tj. 2003 roku przyświeca nam ta sama idea: udostępnić jak najszerszej grupie klientów markowe produkty w najlepszej cenie.

Banner
Optyk Kraków

Sprawdź naszą  atrakcyjną ofertę na okulary do komputera >> 

© Copyright avm4you.pl All Rights Reserved.