• (12) 431-00-33
 • info@avm4you.pl
 • pon - pt: 09.00 - 18.00
 • 7

  wrz

  2021

Soczewki kontaktowe a suche oczy: czy jest na to sposób?

Osoby, u których stwierdza się wady wzroku wymagające korekty, stają przed wyborem noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Szczególnie osoby młode i te u których zaleca się noszenie okularów codziennie zastanawiają się nad wyborem wygodniejszych i bardziej dyskretnych soczewek kontaktowych, które jednak należy wymieniać i bezwzględnie dbać o ich higienę. Większość specjalistów zaleca, aby na początku korzystać z soczewek jednodniowych, które można codziennie wyrzucić, co sprzyja zachowaniu higieny, ale także przetestowaniu jak znosimy noszenie soczewek. Soczewki tygodniowe, miesięczne czy roczne są z kolei nieco twardsze, co może szczególnie na samym początku adaptacji do soczewek podrażniać oczy i powodować szybkie zniechęcenie się do tego rozwiązania. Niekiedy bywa, że noszenie soczewek jest dla nas bardzo uciążliwe, oczy są podrażnione i swędzą w wyniku czego trzeba zrezygnować z ich zakładania i wrócić do okularów. A co w przypadku suchych oczu? Czy mając do czynienia z suchością oczu można nosić soczewki?

Suche oczy: przyczyny

Przyczyn suchości oczu może być bardzo dużo. Składają się na nią czynniki zewnętrzne takie jak:

 • częste używanie komputera, telefonu, oglądanie dużej ilości telewizji, korzystanie z wielu monitorów jednocześnie,
 • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
 • suche powietrze szczególnie w sezonie grzewczym,
 • zanieczyszczenia powietrza,
 • wysoka temperatura,
 • palenie papierosów.

Niekiedy jednak zdarza się, że produkcja łez jest niewystarczająca lub ich skład jest nieprawidłowy, co może wywoływać suchość oczu i przekształcić się w zespół suchego oka. Stwarza to wiele niedogodności takich jak uciążliwa suchość, pieczenie, swędzenie, wrażenie piasku pod powiekami, nadmierne zmęczenie, problemy ze skupieniem się, częste przecieranie oczu, trudności w pracy przed komputerem. Wrażenie suchego oka może także pojawić się po niektórych korekcyjnych zabiegach laserowych na oczy, w wyniku menopauzy, stosowalna tabletek antykoncepcyjnych, uszkodzeń mechanicznych oczu, stosowania niektórych leków np. na alergie lub depresję.

Co na suche oczy?

Suchości oczu można zapobiegać na kilka sposobów. Z jednej strony można wspomagać się kroplami dostępnymi w aptekach. Warto wybierać produkty z jak najbardziej naturalnym składem, w którym znajdzie się kwas hialuronowy i deksopantenol, które pozwalają długotrwale nawilżyć oczy. Tego typu krople warto mieć zawsze przy sobie i wpuszczać prewencyjnie według zaleceń dostępnych na ulotce. Można także wykorzystywać je doraźnie, wtedy gdy czujemy suchość oczu.

Warto także unikać wspomnianych czynników, które wysuszają oczy i chronić je przed słońcem za pomocą okularów przeciwsłonecznych, aby nie dopuszczać do zbyt szybkiego parowania filmu łzowego nawilżającego gałkę oczną.

Pracując przy komputerze warto robić sobie przerwy. Najlepiej jeżeli w ich trakcie będziemy mogli popatrzeć na coś zielonego (kolor ten odpręża oczy) lub popatrzeć w dal. Podczas patrzenia w monitor mrugamy zdecydowanie mniej dlatego warto nieco to kontrolować i pamiętać o mruganiu. Aby zapobiegać suchości oczu warto również zwrócić uwagę na to co jemy. Dieta poprawiająca nawilżenie oczu powinna być pełna kwasów omega-3 dostępnych np. w rybach lub orzechach. Ważne jest również dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wody i innych płynów – co wpłynie korzystnie także na oczy.

Czy można nosić soczewki mając suche oczy?

Na szczęście osoby skarżące się na suche oczy mogą nosić soczewki kontaktowe, jednak powinny mieć na uwadze kilka kwestii.

Soczewki kontaktowe można zastosować po konsultacji z lekarzem okulistą. W przypadku suchych oczy należy wybierać soczewki wysokiej jakości, które przepuszczają większą ilość tlenu.

Zalecany jest wybór soczewek z dodatkiem kwasu hialuronowego lub soczewek silikonowo-hydrożelowych, które są bardziej miękkie i nie pochłaniają takiej ilości filmu łzowego jak twarde soczewki.
Osoby noszące soczewki powinny także stosować krople do nawilżania oczu, bo zwykle soczewki przyczyniają się do zwiększania odczucia suchości nawet u osób, które do tej pory nie miały problemów z nawilżeniem oczu.

 • Telefon:
  (12) 431-00-33

 • ul.Malborska 130/210
  30-624 Kraków

 • E-mail:
  info@avm4you.pl

O nas
logo-footer

AVM LENSES - okulary do komputera i soczewki progresywne. "Najwyższa jakość, lecz to CENA czyni różnicę" Od początku istnienia firmy tj. 2003 roku przyświeca nam ta sama idea: udostępnić jak najszerszej grupie klientów markowe produkty w najlepszej cenie.

Banner
Optyk Kraków

Sprawdź naszą  atrakcyjną ofertę na okulary do komputera >> 

© Copyright avm4you.pl All Rights Reserved.